Wigilijne menu maluszka

Bo zdrowa dieta maluchów jest ważna

Wigilijne menu maluszka

Postprzez elusia » 20 gru 2012, o 22:41

Smażony karp i pierogi z grzybami nie nadają się dla malca, jednak innych dań może spróbować. Warto, żeby jadł je nie tylko w ten jeden wieczór!...

Czerwony barszcz
Jest lekkostrawny i wartościowy ze względu na żelazo oraz witaminę C. Do popijania lub z ziemniaczkiem możesz go podać już siedmiomiesięcznemu dziecku; z dodatkiem łazanek lub pulpetów rybnych (patrz przepis obok) – po 10. miesiącu; a fasoli – po drugim roku. Barszcz najlepiej zakwasić sokiem jabłkowym. Uszka (w których są kapusta i grzyby) podawaj najwcześniej, gdy smyk skończy cztery lata.

Żurek przygotowany na zakwasie
Malec (po 10. miesiącu) chętnie zje go z ziemniakami, łazankami oraz połówką jajka. Uwaga: żurek nie powinien być zbyt ostry.

Ryby
Polecamy morskie (np. dorsz, sola, mintaj, halibut), gdyż zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3 (niezbędne dla mózgu) oraz jodu (potrzebny dla pracy tarczycy). Zupę może zjeść już półroczny malec, jeśli starannie powybierasz z ryby ości, przygotujesz ją z warzywami i zmiksujesz. Jeśli dziecko ma już 11 miesięcy, niech zje też kawałeczek gotowanej lub pieczonej rybki (smażona jest zbyt ciężkostrawna). Półtoraroczny smyk może nawet spróbować śledzia, jeśli ma ochotę. Zaproponuj mu np. odrobinę śledziowej sałatki z jabłkiem i ogórkiem. Pamiętaj jednak, że śledzie przed przyrządzeniem trzeba przez kilka godzin wymoczyć (w wodzie lub mleku), żeby pozbyć się nadmiaru soli.

Kapusta
Jeśli nie ma w niej grzybów, to może jej trochę zjeść malec już po pierwszym roku życia.

Pierożki
Dla dziecka polecamy z serem lub kapustą (bez grzybów). Po pierwszym roku.

Kompot z suszonych owoców
Oprócz jabłek, śliwek i gruszek warto do niego dodać morele, ze względu na zawartą w nich prowitaminę A (potrzebna, by malec dobrze widział), oraz rodzynki (źródło żelaza). Kompot wypije już dziesięciomiesięczny smyk.

Kluski z makiem lub kutia
Prawdziwej kutii (pszenica, mak, orzechy, miód, rodzynki) może spróbować przedszkolak. Jest bardzo wartościowa (w bakaliach znajduje się magnez i żelazo; w orzechach tłuszcze omega-3; w maku magnez, zaś miód działa uodparniająco).

Młodszemu dziecku (ale powyżej roku) zamiast kutii podaj kluski z makiem (bez bakalii, żeby się nie zakrztusił). Zgodnie z tradycją powinno być dwanaście wigilijnych dań. Obok podajemy przepisy wyłącznie na potrawy z ryb. Często nie serwujemy ich dziecku, gdyż wydaje się nam, że ich przygotowanie jest najtrudniejsze. Niesłusznie! Przekonaj się sama.

Uwaga na grzyby
Nie powinny ich jeść niemowlęta i małe dzieci (do czterech lat). Są ciężkostrawne, mogą powodować kolki oraz bóle brzuszka. Nie proponuj malcowi kapusty z grzybami, uszek i pierogów z farszem, zupy grzybowej.

Źródło: http://babyonline.pl/mamo_to_ja_kuchnia ... ,6724.html
Autor: Katarzyna Pinkosz Data dostępu: 20.12.2012

A Wy planujecie jakieś specjały dla Maluszków na Wigilię
?
Obrazek
elusia

Kim jestem?: Mamusią Ludzika ;)

Re: Wigilijne menu maluszka

Postprzez martynka790 » 20 gru 2012, o 23:18

U nas jeszcze prawie nic...
chyba, że troszkę kompociku spróbuje nasz Smyk i troszkę rybki.
I opłatek obowiązkowo!!
Nasi mali mężczyźni:
ObrazekObrazek
martynka790

Postprzez honey1919 » 20 gru 2012, o 23:21

Moja Ala na pewno zje rybkę i ziemniaki bo lubi :) i barszyczyk czerwony też.
kompot jeśli będzie jagodowy to też wypije :)
spróbuje pierożków pierwszy raz :)
ona jest bardzo ciekawa nowości więc podejrzewam, że co jej nie dam to zje <idiota>
Obrazek
honey1919

Postprzez EmiliaiMarcin » 21 gru 2012, o 10:05

hmm ja z chęcią dałabym trochę fileta z ryby po grecku ale kurcze boję się bo to smażone <bezradny> <bezradny>
EmiliaiMarcin

Postprzez elusia » 21 gru 2012, o 13:44

Smażone to raczej nie bardzo...pieczone, albo na parze najlepiej.
Szymuś będzie jadł rybkę z ziemniaczkami i kapustką (kapustka specjalnie dla Szymusia zrobiona, bez grzybków, w dodatku Babcia sama kisiła ;) , barszczyk z uszkami też zje , tyle, że dla Niego uszka będą z warzywami a nie z grzybkami oczywiście ;)
Obrazek
elusia

Kim jestem?: Mamusią Ludzika ;)

Postprzez martynka790 » 21 gru 2012, o 23:47

EmiliaiMarcin, ja bym toche ze środka wydziubała...
Nasi mali mężczyźni:
ObrazekObrazek
martynka790

Postprzez Nanien » 29 paź 2013, o 22:06

Jestem przerażona samym tematem potraw wigilijno świątecznych dla Olka... jeśli będzie trzeba utrzymać dietę bezgutenową to nie mam zielonego pojęcia co to moje dziecko będzie jadło... chyba jak codzień gotowane warzywa z ryżem :(
ObrazekObrazek
Nanien

Kim jestem?: Mamusia Olinka :)

Postprzez Brunsiaczek » 29 paź 2013, o 22:47

Nanien no jak co? rybka na parze? a ziemniaczków też nie może?
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez Mika » 29 paź 2013, o 22:58

Nanien znalazłam przepis na na pierogi bezglutenowe http://smaczniemi.blogspot.com/2013/04/ ... enowe.html wydaje mi się, że ludzie muszą sobie jakoś radzić, w środku zawsze możesz dać coś co lubi, nie musi być bardzo tradycyjnie dla takiego małego dziecka. Barszcz czerwony chyba też mógłby być. Nie martw się na zapas, przemyśl co mógłby zjeść na spokojnie.
Obrazek ObrazekObrazek
Mika

Kim jestem?: Wiedźmą ;)

Postprzez Nanien » 29 paź 2013, o 23:33

Brunsiaczek ziemniaki to tez warzywa!!! ;)))
dzieki za przepis Mika ;) musze poprobowac przepisy przed swietami, zeby potem nie plakac ze sie nic nie udalo <idiota>
a rybka na parze owszem, to akurat niezaleznie od diety by było :D
ObrazekObrazek
Nanien

Kim jestem?: Mamusia Olinka :)

Postprzez Mika » 29 paź 2013, o 23:37

Nanien to pierwszy przepis z brzegu po wpisaniu hasła "pierogi bezglutenowe". Na pewno uda Ci się jakieś fajne jedzonko świąteczne Olkowi przyszykować :)
Obrazek ObrazekObrazek
Mika

Postprzez mamaBartka » 30 paź 2013, o 09:01

ja chyba zaczne szukać co dla 9 msc można przygotować :D <idiota> Pierwsze święta przed nami :D
mamaBartka

Kim jestem?: mamusia

Postprzez Brunsiaczek » 30 paź 2013, o 12:50

mamaBartka Wojtek miał 5 miesięcy na pierwszą Wigilię i dostał -mleko :) Na kolejne święta dostał zupy rybnej (bo u nas jest zamiast barszczu)-ale bez śmietany- i ziemniaczka z filetem rybnym zmielonym (specjalnie dla niego robiłam).
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez Gaba » 30 paź 2013, o 13:22

ehhh myśmy się już z mamą zdążyły os.serca poklocic o emilkowe menu wigilijne... Moja mama (która twierdzi że źle karmie dziecko bo jest już duże i powinno jeść to co my...) twierdzi że muszę małej dac poprobowac WSZYSTKIEGO przy wigilijnym stole... no... grzyby mogę sobie darować... u nas jest 12 potraw... nawet gdybym chciała pominąć to czego pominąć nie mam zamiaru (czyli tego czym larmie dziecko do tej pory) to nie wyobrażam sobie takiemu maluchowi namieszac w żołądku jak prosiakowi! myślę że dostanie rybkę, która zrobię specjaalnie dla niej, barszczyk i ziemniaczki, kompot z suszu... i to pod warunkiem że kolację zrobimy na tulewczesnie żeby to nie była rzeczywiście kolacja małej... Moja mama mówi że jestem mienormalna. :-D
ObrazekObrazek
Gaba

Postprzez Weronka » 30 paź 2013, o 13:51

Gaba moja córka jest troszkę młodsza od Twojej i nie wyobrażam sobie dać jej na wigilii to co my jemy...
Może coś tam pod nią upichcę typu barszczyk, ale bez przesady.
Takie dziecko to najbardziej będą interesować światełka na choince i papier z opakowania prezentu gwiazdkowego i tyle!
A żeby po tych wrażeniach zasnęła to i tak muszę jej butlę mleka podać na dobranoc.
W ogóle nie rozumiem dlaczego tak często ludzie mają wobec małych dzieci tak duże oczekiwania, szczególnie dotyczące jedzenia!
My jemy wigilię sami w trójkę (moja decyzja i koniec kropka) i planuję już około 16.00 po drugiej drzemce, żeby Mała coś z tego miała :)
Na szczęścia moja mama pierwszy raz od kilku lat musi w wigilię pracować do 19.00 i wyjątkowo ulżyło jej jak usłyszała moje plany i z mojej strony podobnie, bo już wyobrażam sobie te teksty "ona tego chce spróbować", "daj jej troszkę jak patrzy" itp. bleeee <idiota>
Obrazek
Weronka

Postprzez oresteska » 30 paź 2013, o 14:16

Weronka napisał(a):moja córka jest troszkę młodsza od Twojej
ja wiem ze to nie w temacie ale pieknie to brzmi :D
ObrazekObrazek
Aniołek [*] 16.09.2011
oresteska

Postprzez honey1919 » 30 paź 2013, o 14:18

Ala miała rok jak była Wigilia/Święta i nic specjalnie dla niej nie było szykowane. Zjadła troszkę rybki, troszkę pierożka, chlebka- no ale miała już rok :)
wydaje mi się, że gdyby była młodsza to i tak zjadłaby tylko ziemniaczka czy barszczu trochę. Nie traktowałabym kolacji wigilijnej jako normalny posiłek dla dziecka :) raczej jako czas na próbowanie nowych pyszności :)
Obrazek
honey1919

Postprzez Mika » 30 paź 2013, o 14:31

No ja też niczego nie robiłam specjalnego, barszcz spróbował i trochę pieroga i chyba nawet tyle bo ryby nie chciał tknąć jeśli dobrze pamiętam <idiota> Dlatego pewnie Nanien chce być przygotowana, żeby mógł spróbować.
Obrazek ObrazekObrazek
Mika

Postprzez kitek » 30 paź 2013, o 16:15

Gaba napisał(a): Moja mama mówi że jestem mienormalna. :-D

dla mnie mądra <tak> <tak>

u nas młody dostenie barszczyk i pare uszek babcia zrobi specjalnie dla niego i pewnie troche rybki:) na dzieciecy organizm wystarczy:) ja zje zupe to juz nie bedzoe miał siły na wiecej ;p
Obrazek
kitek

Kim jestem?: Wiktorkową mamusią:)

Postprzez kruszynka » 30 paź 2013, o 21:52

Gaba napisał(a):dac poprobowac WSZYSTKIEGO przy wigilijnym stole..
no jakbym slyszala swoja <idiota> i ze dziecko w tym wieku powinno znac już wszystkie smaki <idiota> <idiota>
my podobnie, damy odrobine rybki, ziemniaka kompotu z suszu bo Julka chętniej wcina z mojego talerza niż z wlasnego <idiota>
ObrazekObrazek
kruszynka

Następna strona

Powrót do Kuchnia Malucha