Autyzm

Zdrowie Maluchów jest najważniejsze :)

Re: Autyzm

Postprzez Atk » 12 lis 2014, o 22:24

Makarena napisał(a):Jestem pewna, że Leszek znajdzie w zyciu takie zajęcie, w którym jego asparger bedzie atutem.

ja miałąm dokładnie taką samą myśł, mam genialnego studenta z Aspergerem - na dziennych studiach, radzi sobie świetnie i jest lubiany w grupie. Głowa do góry, mając taką mamusię wiem, że Leszkowie krzywda się w życiu nie stanie <buziak>
ObrazekObrazek
lubiła tańczyć, pełna radości tak...
Atk

Postprzez kasieks » 12 lis 2014, o 22:55

poliglutka zanim zdecydujesz o przedszkolu integracyjnym warto poczekać na postępy Leszka na zajęciach na które pójdziecie, mojej siostry chłopcy również są podejrzani ZA ale też mają opóźnienie ogółem, dlatego chodzą od września na zajęcia po przedszkolu, jest to bardzo ciężka praca organizacyjna, siostra i jej m. pracują na rano a potem od razu jadą na zajęcia na godzinę 16, praktycznie dzień w dzień ale efekty po tych 3 miesiącach są oszałamiające! dzieci strasznie się zmieniły, podają cześć obym osobą, nawet wczoraj moja teściowa dostała od Franka buzi, kiedyś to było nie do pomyślenia żeby nawet ich musnąć palcem po głowie, ciągle tylko w domu chcieli siedzieć a teraz wyrzucić ich ode mnie to mega problem :))oni byli bardzo aspołeczni, a dzis sama jestem zszokowana ich zmianą bo to są zupełnie inne dzieci już... tak sobie myślę, że może jak pochodzicie na zajęcia i tam specjaliści na niego popatrzą fachowym okiem to wam podpowiedzą co jest dla niego najlepsze i czy warto żeby nadal chodził do normalnego przedszkola czy lepiej do integracyjnego. Mojej siostrze jasno dali do zrozumienia że dla chłopców tylko przedszkole normalnie pozwoli na szybszy i bardziej społeczny rozwój dlatego nie zapisała ich do przedszkola specjalnego. Pisz koniecznie o efektach terapii bo jestem ciekawa, dacie radę na pewno <pocieszacz> <pocieszacz>
ObrazekObrazek
kasieks

Postprzez malusko » 4 gru 2014, o 12:27

Myślę,że może zaczekaj do końca roku szkolnego i zobacz jak sobie Leszek będzie radził...a jak zdecydujesz się na integracje (byle nie na przedszkole specjalne!!!!!!!!!) zorientuj się czy nie masz szans na dowóz tylko wnioski musisz złożyć chyba do końca czerwca albo lipca.Kuba miał dowóz (bo ma papierek o kształceniu specjalnym) teraz warunkowo ale w przyszłym roku już gmina MUSI mu zapewnić bo będzie miał 5 lat i obowiązek szkolny.Ja z niego zrezygnowałam bo przeniosłam go z grupy specjalnej do zwykłego przedszkola <serduszka> mam nadzieje,że młody sobie poradzi chodzi tam 3 tygodnie i widzę duże postępy <rotfl3>
ObrazekObrazek
malusko

Postprzez poliglutka » 4 gru 2014, o 23:54

malusko nie no o specjalnym nie ma mowy, zresztą nie ma takiej potrzeby :) Z tym dowozem to pewnie nie łatwa sprawa, generalnie przedszkola integracyjne są w naszej dzielnicy, autem pewnie 10-15 min, autobusem z dojściem na przystanek to już pewnie z pół godziny jazdy. Niby nie tragedia, ale jakoś ciężko mi przestawić się na myśl o dojazdach. Poza tym tak mi żal go znów odrywać od dzieci które już polubił, ma tą swoją wybraną przyjaciółkę Gabrysię, jedno czeka na drugie, widać ze się lubią i co znów mu zmieniać? Na razie zostaje jak jest, w połowie grudnia dostanę orzeczenie o kształceniu specjalnym i wwr i ruszę do ataku o terapie gdzieś poza przedszkolem.
malusko napisał(a):bo przeniosłam go z grupy specjalnej do zwykłego przedszkola <serduszka> mam nadzieje,że młody sobie poradzi chodzi tam 3 tygodnie i widzę duże postępy <rotfl3>

super :) Tak mi się właśnie wydaje że dobrze jak dzieci z jakimiś dysfunkcjami mają jednak normalny kontakt ze zdrowymi rówieśnikami, mimowoli chcą ich naśladować, uczą się od nich zachowań. Jeszcze tylko potrzeba dobrej woli personelu i może być naprawdę ok :)
Ja tak czasami sobie patrzę na tego swojego synusia. Taki mądry, taka genialna pamięć ( oczywiście wyjątkowo genialna w sferach które go interesują - czyli gdzie jaki przystanek, jaką linią autobusową się dojedzie tam czy siam, jaki numer mieszkania miała ciocia widziana rok wcześniej ) , a tak ciężko do niego czasem dotrzeć. Byłam z nim u logopedy w poradni, przemaglowała go i powiedziała mi że artykulacyjnie jest jak najbardziej ok ( wymawia wszystkie te trudne "Sz" "Cz" "R" i inne. ) ale ma problem z budowaniem zdań, z rozumieniem poleceń. Że ma bogaty zasób słów ale nie umie ich wykorzystać. Poradziła by jak najwięcej z nim rozmawiać, wypytywać, ciągnąć za język. A przecież to robię. Od wyjścia z przedszkola wypytuję, drążę, co jak, z kim, po co. A często trafiam na mur, odpowie nie wiem, nie pamiętam, albo popatrzy gdzieś nieobecnym wzrokiem, albo zrobi głupią minę ( wystawi język-takie wygłupy ) bo widać ze nie umie odpowiedzieć i dlatego się wydurnia. Czasami udaje mi się w zabawie od niego coś dowiedzieć, ostatnio u nas jakiś szał na zabawy " na niby", więc bawimy się np w przedszkole, ja jestem p. Kasia a on sobą. Są z nami inne dzieci oczywiście, ja zadaję pytania a on mi odpowiada, recytuje wtedy wierszyki z przedszkola, spiewa. Dzięki takim zabawom dopiero widzę co robi w przedszkolu, jak się panie odnoszą, jak z nimi pracują. Eh chciała bym z nim móc normalnie pogadać....
Teraz wiem że MY da się podzielić na trzy :)
Obrazek
Mam ciało 18-to latki. Trzymam je pod łóżkiem ;)
poliglutka

Postprzez Atk » 5 gru 2014, o 14:00

poliglutka powiem Ci tylko tyle, to skarb mieć TAKĄ Mamę <buziak>
ObrazekObrazek
Atk

Postprzez elusia » 6 gru 2014, o 22:43

Ja to bym chciała z Szymkiem w ogóle pogadać :P
U nas postępy w rozumieniu i komunikacji są bardzo duże, ale z mową słabo...ćwiczymy i ćwiczymy i naprawdę się przykładamy,a On tak - jak sie bawi to sam do siebie będzie gadał - literki,sylaby, pojedyncze słowa,wszystko to co ćwiczymy na zajęciach i w domu.Ale jak Mu się każe - ojj to ciężko, najczęściej mnie wyśmiewa i leci do swoich zajęć ;P Nie powie, że chce pić - pójdzie do kuchni i naleje sobie soku.Nie powie, że głodny - otworzy lodówkę i się obsłuży.Nie powie, że siku - pójdzie po nocnik i sam sie załatwi.No oszaleć można z tym jego podejściem typu "prosic się nie będę sam umiem"...
Obrazek
elusia

Kim jestem?: Mamusią Ludzika ;)

Postprzez smutna_lala » 6 gru 2014, o 22:59

Polecam ... w końcu Europejski Tydzień Autyzmu mamy :)
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/229117
ObrazekObrazek
smutna_lala

Kim jestem?: mamą MaciejKi ;)

Postprzez poliglutka » 29 gru 2014, o 15:17

I czekam na orzeczenie o kształceniu specjalnym i wwr, a pani poszła sobie na urlop i dopiero po Nowym Roku je dostanę. A do poradni chyba najlepiej dobijać się z początkiem Nowego Roku, bo mają wtedy limity, zapisy. I co, no boję się że trudno będzie się gdzieś dostać. Denerwuję się, bo u nas jakby gorszy okres, nie wiem czy to przez to siedzenie w domu tyle dni, może jednak przedszkole jest dziecku potrzebne ;) Zapewne bawić mu się nie chce ciągle tym samym i w to samo, a brak mu pomysłów na nowe zabawy, ciągle więc wymusza , jęczy, chce bajki w tv, chce laptopa, chce mój telefon. Płacz co chwila o byle pierdołę, czasami mam ochotę go rozszarpać. Do tego nasiliły mu się echolalie, sypie cytatami z bajek- oczywiście odgrywając role ( może powinien w przyszłości zastanowić się nad aktorstwem ;) ) ,albo cały czas słyszę " następny przystanek centrum handlowe Reduta/ Grochowska/ Wiatraczna/ Stadion narodowy etc. " i wydaje te swoje dźwięki naśladujące pociąg, tramwaj czy metro. Albo coś liczy, sam nie wie co. Do tego widzę że zaczynają się u niego takie akcje że jak coś jest nie na czas to doprowadza go to do łez. Czyli ciągłe akcje z zegarkiem. Jak wie że kolacja ma być o 19:30 to jak nie daj Boże jest 19:35 on zaczyna płakać i chce natychmiast przestawiać zegarek. I tak już kilka razy było. Dosłownie jakby się miał świat zawalić, jak on nie zje o tej 19:30. Masakra jakaś.
Czekam terapii jak zbawienia, mam nadzieję że to coś pomoże.
Obrazek
poliglutka

Postprzez gaja32 » 29 gru 2014, o 21:28

poliglutka to no faktycznie nie jest lekko. Mam nadzieję, że uda Wam się trafić na jakichś fajnych ludzi, którzy będą wiedzieli jak i będą chcieli tak z serca Wam pomagać.

poliglutka napisał(a):Czyli ciągłe akcje z zegarkiem. Jak wie że kolacja ma być o 19:30 to jak nie daj Boże jest 19:35 on zaczyna płakać i chce natychmiast przestawiać zegarek.

Ja pozwalam Krzysiowi oglądać bajki w TV, które zaczynają się o 18 i dawniej, ja nie znał się na zegarku, to mu włączałam, jak chciałam, a teraz gad mały sam dobrze wie, że jego bajki już są, albo że akurat jest przerwa reklamowa, a nie, że się już skończyły. Tak uczymy te nasze dzieci i sobie sprawy nawet nie zdajemy z tego, jak to bat na nas samych :)
Obrazek

Obrazek
gaja32

Kim jestem?: mamusią moich Synów

Postprzez Atk » 29 gru 2014, o 22:32

poliglutka ja też czasem mam ochotę rozszarpać jednego albo drugiego;-) Szczególnie młodszego, bo łobuz straszny i frajdę mu sprawia jak komuś coś zrobić pod górkę <boisie> Julek ogląda bajki, ten podchodzi i go szarpie za włosy i ucieka, bo gad już chodzi. I śmieje sięw niebogłosy z tego. Julek płacze, mówię mu, żeby oddał Tymkowi, a ten mi że to przecież niegrzecznie i nie odda. A moje ręce opadają. Zmysł wychowawczy również.
Czasami tak mamy, bo taki przywilej mam. Głowa do góry!
A na terminy nie masz wpływu, niestety, więc nie warto się denerwować <pocieszacz> <pocieszacz>
ObrazekObrazek
Atk

Postprzez gaja32 » 29 gru 2014, o 22:37

Atk napisał(a): mówię mu, żeby oddał Tymkowi, a ten mi że to przecież niegrzecznie i nie odda. A moje ręce opadają

u mnie sobie oddają bez oporów - wierz mi, to jeszcze gorsza sytuacja :)
Obrazek

Obrazek
gaja32

Kim jestem?: mamusią moich Synów

Postprzez poliglutka » 8 sty 2015, o 00:03

Odebrałam te papierzyska z poradni, teraz tylko poszukać miejsca gdzie Leszek będzie mógł chodzić na terapie. W poradni, tej z której odbierałam orzeczenie chwilowo brak miejsc- dzwonić, dowiadywać się. W Krasnalu gdzie go diagnozowaliśmy remont, a byłam umówiona na czwartek z panią psycholog która Leszka diagnozowała ( jak się okazało to bardzo bliska znajoma mojej znajomej, więc liczyłam ze z taką pomocą uda mi się coś szybciej wskórać ) Też, dzwonić, umawiać się. Niby orzeczenie jest a pewnie trudno będzie sie gdzieś wcisnąć.
elusia a jak u Was?? Jak Szymkowe postępy??
Obrazek
poliglutka

Postprzez klaudia » 10 sty 2015, o 12:26

To mnie strasznie wkurza, że trzeba tyle czasu czekać... przecież wiadomo, że w przypadku dzieci im wcześniej się zacznie tym lepiej...
I powtórzę to jeszcze raz : Jesteś cudowną mamą !!
Obrazek
klaudia

Postprzez Makarena » 11 sty 2015, o 14:27

poliglutka nie ma łatwo...I tak jestem pod wrażeniem Twojego sprawnego działania. Przecież mogłabyś czekać aż mu się poprawi albo myśleć, że taki jest bo taki ma charakter? Pamiętam jak Twój mąż mówił, że przesadzasz i szukasz dziury w całym...
Wierzę, że wszystko sprawnie i szybko załatwisz. Leszek jest mega zdolny i nie przeszkodzi mu to rozpoznanie w normalnym, fajnym życiu małego chłopca:) Każdy jest przecież jakiś <buziak>
Obrazek
Obrazek
Makarena

Postprzez poliglutka » 11 sty 2015, o 23:23

wiecie jaka to jest w ogóle paranoja? Dostaje się papiery o kształceniu specjalnym ( czyli że dziecko może chodzić do przedszkola integracyjnego, albo może mieć nauczyciela wspomagającego w przedszkolu ) i opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju- z rozpisaniem co konkretnie zaleca się dziecku, jakie terapie. Leszkowi zalecono zajęcia logopedyczne, zajęcia z grafomotoryki, zajęcia z psychologiem i pedagogiem, trening umiejętności społecznych, terapię SI, trening koncentracji uwagi w małej grupie, muzykoterapię. Jest tego jak widać trochę. A w ramach bezpłatnych zajęć można zrealizować 8 godzin w miesiącu. Niby ok, 2 godziny tygodniowo to chyba tak optymalnie, bo co za dużo to też nie dobrze. Ale większość placówek jeśli w ogóle uda się do nich dostać, realizuje 4 godziny. Jedna godzina tygodniowo!!
Ja wydzwaniałam do różnych placówek aż udało mi się Leszka zapisać właśnie na 4 godziny do poradni prywatnej, która w ramach jakiejś umowy z miastem oferuje terapię bezpłatną. Najśmieszniej że on będzie mieć po jednej godzinie różnych zajęć, tzn w każdym kolejnym tygodniu będzie miał jedno zajęcie- np z logopedą, potem w kolejnym z fizjoterapeutą, w kolejnym z psycholog. I tak w kółko. Pytałam babeczki która nas zapisywała czy takie coś w ogóle ma sens, ale twierdzi że ma, że efekty są widoczne, może nie po miesiącu ale po 3-4 powinno być już widać. W piątek będę dzwonić do poradni psych- pedagogicznej naszej rejonowej i dowiadywać się o kolejne 4 godziny zajęć dla Leszka w ramach tego WWR. Takie jaja.
Wczoraj byłam z nim na pierwszych zajęciach, poszedł chętnie z panią psycholog i dwójką innych dzieci, słyszałam odgłosy świetniej zabawy, to jak się śmieje. Wyszedł zadowolony, mówi że było fajnie i że jeszcze tam pojedziemy, a to dla mnie najważniejsze.
Obrazek
poliglutka

Postprzez Atk » 12 sty 2015, o 11:39

poliglutka to reczywiście kolejna jakaś chora luka w naszym systemie <co> A z cikawości - jak wygląda to prywatnie? Są takie lekcje? Ile kosztują?
ObrazekObrazek
Atk

Postprzez poliglutka » 12 sty 2015, o 14:02

Atk nie dowiadywałam się bo i tak mnie na to nie stać. Ja nie pracuję, dopiero teraz będę czegoś szukać. Ale teraz spojrzałam i np to co mnie interesuje czyli SI- 45 min 95 zł :) Masakra.
Obrazek
poliglutka

Postprzez Atk » 12 sty 2015, o 14:24

poliglutka no masakra taka cena. Myślałam, że w granicach 30-50 zł maks. Ale widać to niezły biznes skoro są takie kolejki... Walcz, należy się Lesiowi <buziak>
ObrazekObrazek
Atk

Postprzez smutna_lala » 30 sty 2015, o 21:45

Mam świetną wiadomość ! Powstała super rzecz a mianowicie strona dla młodzieży z autyzmem :) dostosowana treścią, kolorami, bez zbędnych reklam, ozdobników itd. Jest to nowość więc na pewno z czasem będzie rozbudowana :) dzieciaki mogą założyć sobie pocztę, rozmawiać na czacie, poczytać, pograć...

http://www.krainaoza.pl

Dla dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli http://www.krainaoza.org ;)
ObrazekObrazek
smutna_lala

Kim jestem?: mamą MaciejKi ;)

Poprzednia strona

Powrót do Zdrowie naszych dzieci