Zaparcia nawykowe, czyli czynnościowa retencja kału

Zdrowie Maluchów jest najważniejsze :)

Zaparcia nawykowe, czyli czynnościowa retencja kału

Postprzez Brunsiaczek » 21 cze 2012, o 21:10

Zakładam osobny temat - bo może ktoś kiedyś będzie miał podobne przeżycia do moich i będzie szukał pomocy (ale nie życzę tego nikomu). Czym jest, można poczytac tutaj:
- http://www.medonet.pl/dolegliwosci,dole ... index.html
-http://www.pzwl.pl/PDF/808_249.pdf

Kochane- dziś było lepiej - kupka się zagęszcza teraz i Wojtuś siadając na nocnik jest w stanie zrobić małe co nie co. Strasznie się cieszymy- dzisiaj udało się 3 razy. Jutro Mariusz bierze dzień opieki i z nim będzie, obiecał go pilnować, tym bardziej że widac efekty, więc całość wygląda zachęcająco. A potem weekend, więc wkroczę ja! Póki go wszyscy pilnujemy (babcia się włączyła) to siada na nocniczku i próbuje "purtać". Po południu zachęcony sukcesami siadał chętnie i juz bez płaczu. Kupiłam minutnik, który ma wyznaczać czas spędzany na nocniku. Juz pisałam, że chirurg zalecił nam siedzenie ok. 20 minut dziennie minimum na nocniku. Sadzamy go mniej więcej w godzinę po posiłku. Ten czas sie pewnie będzie wydłużał. Minutnik-krówka pomaga mu umilić czas.

Wprowadziłam juz tydzien temu trening defekacyjny. Pomaga on nauczyć robić na nocnik także dziecko, które sadza sie pierwszy raz.
Polega on na tym, że sadza sie dziecko o określonych porach na nocniku i wyznacza sie określony czas, jaki ma na nim spędzić. Ja sadzałam najpierw w majtkach, żeby przestał sie bać nocnika. Wiedzieliśmy, że póki nie będzie miał wlewu, to nie zrobi nic, więc trening miał raczej za zadanie przygotować Wojtka do tego, co go czeka. na początku mówi się: Teraz jest czas na trening - uczymy się siedzieć na nocniku. potem pomaga się dziecku zorientować w czasie (3-5 minut.) W czasie, jak siedział czytaliśmy książeczkę albo sobie gadaliśmy. Po upływie czasu mówi się: Trening skończony, możesz iść.
Trening powtarza się kilkakrotnie, i stopniowo : zdejmuje si e majteczki, później wydłuża się czas na nocniku. W przypadku gdy dziecko coś zrobi do nocnika- należy je werbalnie pochwalić- wyraźnie podkreślić, co właśnie się wydarzyło - a później można nagrodzić, co wzmocni pozytywny przekaz tego działania.

nagradzanie za nocnikowe skarby: najlepsza jest pochwała rodzica, także przekazana w obecności dziecka innym osobom: znajomym, krewnym, rodzeństwu. Oprócz tego można wprowadzić system nagradzania -moga byc to drobne (niezbyt drogie) zabawki, naklejki, ręcznie robione kotyliony, ordery, medale, dyplomy. Pomysłów jest wiele -a na każde dziecko działa co innego. Pani pedagog poradziła zbieranie odznak - wykonanie tablicy, na której można naklejać lub przymocowywać wyznaczniki sukcesu -za każdą kupkę naklejka lub znaczek. Umawiamy się z dzieckiem, że jak zbierze np. 5 - to będzie wtedy SUPER-nagroda - i powinien być to czas specjalny dla dziecka (wyjście na basen, do klubu maluszka, odwiedziny u ulubionego kolegi, w bibliotece, cyrku, teatrzyku itp. ma to byc cos, co zrobimy z dzieckiem razem, a nie rzecz materialna. My wdrażamy własnie teraz ten model ponownie -poprzednio nie miał szans sie powieść, teraz -owszem. Ważne, żeby tych odznak początkowo było niewiele, żeby było można łatwo nagrodę zdobyć. potem z każdą kolejna tablicą - dziecko będzie musiało postarać się bardziej, zwiększamy liczbę naklejek do zebrania.

Będę wam pisać, co u nas- jakie postępy - mam nadzieję, że do kotroli za 2 tygodnie będziemy już znocnikowani.
Obrazek
Brunsiaczek

Re: Dziecko idzie do szpitala

Postprzez emo » 21 cze 2012, o 21:20

Brunsiaczek, bardzo, bardzo mocno wierzę że w końcu skończy się problem z kupką u Wojtusia. I za to nieustannie trzymam kciuki <okok> <okularnik>
Ostatnio edytowano 21 cze 2012, o 21:26 przez emo, łącznie edytowano 1 raz
emo

Re: Zaparcia nawykowe, czyli czynnościowa retencja kału

Postprzez EmiliaiMarcin » 21 cze 2012, o 21:23

Brunsiaczek,genialny pomysł nagradzania malucha za zrobienie kupki do nocnika <brawo> <brawo> brawa! zamierzam właśnie tak swojego malucha w przyszłości odpieluchowywać <rotfl> Dziękuję Ci <buziak>

życzę wam kolejnych takich postępów jak do tej pory <brawo> <brawo>
EmiliaiMarcin

Postprzez ritkaa » 21 cze 2012, o 21:35

Brunsiaczek napisał(a):Strasznie się cieszymy- dzisiaj udało się 3 razy

Marta oo łaaaałł!! Fantastycznie!!!! Zobaczysz że teraz się uda!!! Nie wiesz jak się cieszę :)
Najgorsze jest to przełamanie się. Ale jak spróbował raz, drugi i trzeci i się udało, będzie to dla niego motywacją aby spróbować zrobić kupę kolejny raz! Aż przełamie się zupełnie.
On musi uwierzyć że to nic strasznego, że po prostu siada i robi kupę.
Teraz jest w nim na bank strach i niepewność nim usiądzie i zrobi, ale jednak walczy ze sobą, przełamuje się i siada! I pewnie w główce zaczyna kiełkować myśl "ej, to wcale nic strasznego"! :) Także zaraz uwierzy że kupa to normalna rzecz.
Identycznie było z moją Blanką :) Kilka miesięcy walki. A jak w końcu zrobiła raz, drugi i trzeci i zobaczyła że to jednak nic złego, to robienie kupy stało sie wręcz super zabawą!
I wpadła ze skrajności w skrajność :) Od wstrzymywania po kilka dni, po robienie kupy po kilka razy na dzień :)
Jakaż ona była dumna jak kupę do nocnika zrobiła! Później to jej się tak spodobało, że latała do ubikacji i cisnęła na nocniku nawet jak jej się nie chciało, tylko po to żeby zrobić kupę wielkości orzeszka <idiota>

Chwalił ją oczywiście cały dom, ja Łukasz, wujek, ciocia, sąsiadka, babcia, dziadzia, wszyscy :)
Wszyscy razem tą kupę w nocniku oglądaliśmy, wychwalaliśmy ją pod niebiosa! Jaka piękna, jaka cudna.
Wymyślaliśmy jaki ma kształt, co przypomina. I Blanka kupę polubiła :) :) Już się jej nie bała, nie brzydziła.
Razem wrzucałyśmy do kibelka, spuszczałyśmy, machałyśmy na pożegnanie i patrzałyśmy jak spływa "do jeziorka dla kup" <idiota>

Brunsiaczek, super ten system nagród w postaci odznak!! Szkoda że sama na to nie wpadłam wtedy. U nas początkowo jak kupy były mega radością, tak się cieszyłam że szły w ruch jakieś zabaweczki, książeczki.
No ale z upływem czasu, jak robienie kupy nie było już strachem, Blanka zaczęła to wykorzystywać i robiła kupę po 5x dziennie żeby nagrodę dostać :) Wtedy powiedziałam STOP i nagrodą była guma mamba. Ileż ona tych gum wyżuła. Gdybym wtedy pomyślała o tych odznakach...
Do dzisiaj czasami jej się zdarza wołać nagrodę bo kupę zrobiła.
Cwaniara idzie sama do łazienki, bo teraz już sama robi, sama wyciera pupkę, spuszcza wodę i przychodzi. Więc nieraz przychodzi i mówi że chce dużą nagrodę. Pytam za co, a ona że zrobiła duuużą kupę. Mówię, dobra idę zobaczyć. A Ona - nie zobaczysz bo już spuściłam... Wymyśla, żeby dostać nagrodę kłamie mnie!! Małpa przebiegła mała :)

Marta, wierzę że wychodzicie na prostą <hura> <hura> <hura>
Obrazek Obrazek
ritkaa

Postprzez Brunsiaczek » 21 cze 2012, o 21:56

Cieszę się :) najbardziej z tego, że w sprawę wreszcie aktywnie włączył się Mariusz! i że jutro z nim będzie i go dopilnuje. Teraz najważniejsze, żeby nie dopuścić do zaparcia. Ale jestem mądrzejsza- podaje codziennie oliwę z oliwek - łyżeczkę. Będę go obserwować i jak tylko cos będzie sie zaczynało zatwardzać- podam mu parafinę, żeby nie bolała pupcia. lepiej, żeby miał biegunkę niz za twardy kał.

ten system nagród można stosować także do innych dziecięcych "zjawisk". Polecam, bo widać, że jak sie dziecko zmotywuje- to działa. Wojtus koledze w szpitalu opowiadał, że teraz pan doktor wyleczył mu brzuszek i będzie robił kupkę - a jak się nauczy robić kupkę, to mama go weźmie na basen. Czyli wie, jest świadomy i nagroda jest dla niego atrakcyjna. <cwaniak>
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez nina85 » 22 cze 2012, o 10:32

Wielkie brawa dla Wojtusia <brawo> <brawo> <brawo> oby tym razem wszystko zakończyło się sukcesem i kupa przestała być wrogiem a stała się przyjacielem :)
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Aniołeczek Amelka- urodzona dla nieba *+5.01.2011r -33tc {(*)}
Aniołeczek Iskiereczka 8.02.2014r - 7tc {(*)}
nina85

Postprzez Mika » 22 cze 2012, o 10:54

Brunsia ja cały czas podtrzymuje, że tym razem się uda, na razie super Wam idzie i oby ta dalej <brawo> <buziak>
Obrazek ObrazekObrazek
Mika

Kim jestem?: Wiedźmą ;)

Postprzez Brunsiaczek » 23 cze 2012, o 21:23

Dziś po raz pierwszy od roku nie czeka na mnie w łazience miska z majtami do prania!!! Wczoraj Wojtuś zrobił 4 kupki do NOCNICZKA, a dzisiaj jedną, ale za to do ubikacji - i to w dodatku nie w domu! Boję się cieszyć i mieć nadzieję -cały czas tkwi we mnie obawa, co będzie, jak pójdzie do przedszkola. Postanowiłam juz, że zaniosę do przedszkola jeden z licznych nocników Wojtka, które się tu poniewierają - może będzie mu łatwiej. Chyba makarenka tak zrobiła, jak Mati miał z siusianiem kłopoty w przedszkolu?
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez honey1919 » 23 cze 2012, o 21:38

Brunsia <radocha> <radocha> ale super !! takie postępy BRAWO !!
Obrazek
honey1919

Postprzez Madziara » 23 cze 2012, o 21:48

Brunsiaczek, wspaniale , <brawo> dla Wojtusia <buziak>
Obrazek Obrazek
Obrazek
Madziara

Postprzez magda mamuśka » 23 cze 2012, o 21:48

Brunsiaczek, super,bardzo się cieszę.Wielkie brawa dla Wojtusia <brawo> <brawo> <brawo>
Teraz musi być już tylko lepiej <radocha>
Obrazek
Obrazek
magda mamuśka

Postprzez mała20 » 23 cze 2012, o 21:58

Brunsiaczek <brawo> <brawo> <brawo> <brawo> Dla Wojtusia Oby tak dalej i za to <okok> <okok>
Obrazek Obrazek
mała20

Postprzez Brunsiaczek » 23 cze 2012, o 21:59

A jeszcze wam napiszę, że Wojtek dzisiaj spał 13 godzin!!! Nie pamiętam, kiedy spałam do 9 rano! Przy zaparciach niestety dziecko często się wybudza, do tego dochodzą bolesne nocne kolki. A tu proszę- dziecko śpi jak zabite <rotfl3>
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez poliglutka » 24 cze 2012, o 13:51

Jak fajnie się czyta takie posty :) Serio, ależ jestem z Was dumna Brunsia :)))
Teraz wiem że MY da się podzielić na trzy :)
Obrazek
Mam ciało 18-to latki. Trzymam je pod łóżkiem ;)
poliglutka

Postprzez emo » 24 cze 2012, o 14:50

Brunsiaczek, ale fajnie, super że tak się wszystko zmienia :) A dla Ciebie wielkie brawa i medal za walkę i wytrwałość <brawo>
ObrazekObrazekObrazek
emo

Postprzez Gaba » 25 cze 2012, o 09:22

Aż łzy mam w oczach!! Brunsiaczku! Jak bardzo się Ciesze z Tobą!!! Ucałuj Wojutusia z sił całych ode mnie! NO rewelacyjne wieści! Po takim dlugim czasie życzę, żeby Wasza radość z tego była już na zawsze. I tak pewnie będzie... No kurczę! Suuper! <rotfl3> <rotfl3> <rotfl3>
ObrazekObrazek
Gaba

Postprzez Brunsiaczek » 25 cze 2012, o 17:43

Kochane dziewczyny -nie cieszmy sie jeszcze. Boje się cieszyć- cały czas mam węzeł w żołądku- że sie nie powiedzie. Wczoraj zrobił maluuuteńką i później wcale, a dzisiaj podobno małą po obiedzie w przedszkolu (!). No i po południu jak wróciłam z pracy miał pobrudzone majtusie, ale po 20 minutach na nocniku - nic. <bezradny> Wiem, wiem, jeszcze wcześnie, ale taaak się boję! Do kontroli dopiero za tydzień!
Ja już świruję- po każdym posiłku boli mnie żołądek- chyba mam jakąś nerwicę. Jeszcze się rozchoruję przez ta kupę! <nie powiem>
Obrazek
Brunsiaczek

Postprzez Nanien » 25 cze 2012, o 17:49

Brunsia trzymam kciuki za Was. Wszyscy potrzebujecie wiele sily.. Trzymajcie się!
ObrazekObrazek
Nanien

Kim jestem?: Mamusia Olinka :)

Postprzez malusko » 25 cze 2012, o 17:50

Jesteście na dobrej drodze <hura>
ObrazekObrazek
malusko

Postprzez Brunsiaczek » 25 cze 2012, o 19:05

Zrobiłam mojemu synowi to, co Łukasz Ritki robił Blance: na kibelek, nóżki do brzuszka i kazałam przeć. Kupka wyszła leciutko, nawet nie wiedział kiedy, ale co przedtem nawrzeszczał i nahisteryzował to jego. Zmusiłam go, ale sru -najważniejsze, że poszło. Mam satysfakcję -trzy godziny na to poświęciłam: pilnowałam, żeby ukradkiem mi gdzies w gatki nie zrąbał, ale się opłaciło. <hura>
Obrazek
Brunsiaczek

Następna strona

Powrót do Zdrowie naszych dzieci