Ospa w ciąży

Jak dbać o siebie w czasie ciąży

Ospa w ciąży

Postprzez elusia » 24 wrz 2012, o 10:03

"
W przypadku kobiety, która nie przechodziła ospy w dzieciństwie, a zachoruje na nią podczas ciąży zagrożenie jest podwójne – dla niej i dla nienarodzonego dziecka.


Jak może dojść do zakażenia?

Zwykle do infekcji dochodzi podczas przebywania w jednym pokoju z osobą chorą, przynajmniej przez 15 min, lub bliski kontakt fizyczny, który wystarczy, ze trwa kilka minut.


Co należy zrobić w przypadku kontaktu z osobą chorą na ospę?

Jeżeli w dzieciństwie przechodziłaś ospę wietrzną, jesteś uodporniona na kolejną infekcję i nie masz powodu do obaw.

Jeżeli nie masz pewności, lub nie chorowałaś na ospę, zgłoś się koniecznie do swojego lekarza rodzinnego, który może zlecić badania krwi, na podstawie których będzie można stwierdzić czy jesteś odporna na ospę czy nie. Kontaktu z lekarzem wymaga także pojawienie się wysypki na ciele, problemów z oddychaniem lub innych niepokojących objawów. Należy także unikać kontaktu z innymi ciężarnymi, przynajmniej do pięciu dni po wystąpieniu wysypki.

Co może oznaczać infekcja wirusem ospy dla płodu?

Jeżeli przechodziłaś ospę, dziecko korzysta z Twojej odporności przez cały okres ciąży a także do 7 dni po porodzie. W związku z tym nic mu nie grozi, nawet jeżeli miałaś kontakt z osobą chorą.


Jeżeli matka zachoruje na ospę, ryzyko dla płodu zależy od okresu ciąży:

- Do 20 tygodnia ciąży – płód może ulec infekcji. W 1 do 2 przypadków na 100, u dziecka wirus uaktywnia się i może spowodować uszkodzenie oczu, kończyn, mózgu, pęcherza moczowego oraz jelit. To czy dziecko zostało zakażone, może wykazać USG, wykonane w 16-20 tyg. ciąży lub 5 tygodni od chwili zachorowania matki
- Pomiędzy 20 a 36 tygodniem ciąży – wirus nie jest szkodliwy dla dziecka. Czasami jednak może pozostać ukryty w jego organizmie i uaktywnić się w pierwszych kilku lat jego życia jako półpasiec.
- Po 36 tygodniu ciąży – u płodu może rozwinąć się pełnoobjawowa ospa
- Noworodek – u dziecka może rozwinąć się ciężka postać ospy


Co może oznaczać infekcja wirusem ospy dla matki?

Zachorowanie na ospę u dorosłych z zasady przebiega ciężej niż w dzieciństwie. W ciąży dodatkowo system immunologiczny jest osłabiony, ze względu na rozwijający się płód, więc organizm nie potrafi radzić sobie tak dobrze z infekcjami. Do głównych powikłań ospy należy przede wszystkim zapalenie płuc. Powikłania są bardziej prawdopodobne w przypadku, kiedy ciężarna pali papierosy, choruje na przewlekłe choroby płuc takie jak astma, rozedma; przyjmuje leki sterydowe lub przyjmowała je w trakcie ostatnich 3 miesięcy.

Zwykle leczenie można prowadzić w warunkach domowych. Ważne jest to, aby nie drapać swędzących krostek, aby nie dopuścić do powstania blizn i rozsiewu wirusa. Ważny jest odpoczynek i lekkostrawna, pełnowartościowa dieta.
W przypadku pojawienia się objawów takich jak: silny ból głowy, wymioty, nudności, krwawienia, ciężka wysypka lub problemy z oddychaniem może być konieczna hospitalizacja.

Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko powikłań dla matki i płodu?

Istnieją dwa leki, które można podać ciężarnej w przypadku infekcji wirusem ospy:

- Globulina antywirusowa – substancja płynna uzyskiwana z krwi dawców, odpornych na ospę wietrzną. Zawiera przeciwciała, czyli cząsteczki, które swoiście zwalczają wirus. Powinna być podana zanim jeszcze dojdzie do rozwoju objawów, więc należy ją podać jak najszybciej od chwili kontaktu z osobą chorą.
- Acyklowir – lek, który może złagodzić objawy ospy, jeżeli zostanie podany w ciągu 24 godzin od chwili rozwoju wysypki. Nie jest pewne czy jest skuteczny w zapobieganiu powikłaniom u dziecka i matki

Żródło: http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/arch ... _ospy.html
Autor: lek med Agnieszka Barchnicka
Data dostępu: 24.09.2012
Obrazek
Avatar użytkownika
elusia
 
Posty: 2527
Dołączył(a): 12 cze 2012, o 17:43
Kim jestem?: Mamusią Ludzika ;)

Powrót do Zdrowie przyszłej mamy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron