Jakie badania w ciąży?

Jak dbać o siebie w czasie ciąży

Jakie badania w ciąży?

Postprzez Brunsiaczek » 9 cze 2012, o 21:33

Jesteś w ciąży? Czas na badania.

Współczesna medycyna zna wiele sposobów, by sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Dzięki temu zarówno ty, jak i twoje maleństwo jesteście bezpieczni.
Żeby przekonać się, czy wkrótce zostaniesz mamą wystarczy, że kupisz test ciążowy i zastosujesz się do instrukcji zamieszczonej na ulotce. To pierwsze i jedyne badanie, które możesz zrobić sama. Od tej chwili potrzebujesz już systematycznych wizyt u ginekologa, który zadba o zdrowie twoje i dziecka. Będzie pilnował, abyś w odpowiednim czasie poddawała się właściwym badaniom i rozwieje twoje wątpliwości co do przebiegu ciąży.

Czego możesz się spodziewać? Będziecie się spotykać co miesiąc. Po 28. tygodniu ciąży – co 3 tygodnie, a w ostatnim miesiącu – co tydzień. Tak się dzieje przy ciąży pojedynczej, która rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak spodziewasz się bliźniąt lub ciąża przebiega z komplikacjami, twoje wizyty i badania będą miały bardziej indywidualny przebieg.

Na początku ciąży ginekolog zleci ci:

-oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh. W razie potrzeby nagłej transfuzji wystarczy dokument stwierdzający, jaką masz grupę krwi (twoje ustne zapewnienie to za mało). Czynnik Rh oznacza się też po to, by zbadać czy między grupami krwi rodziców nie zachodzi zestawienie konfliktowe. Jeśli ojciec ma czynnik Rh (+), a matka czynnik Rh (–), wtedy może dojść do konfliktu serologicznego. Dlatego sprawdza się, czy we krwi matki pojawiły się przeciwciała. Jeśli okaże się, że tak, to znaczy, że doszło do takiego konfliktu. W pierwszej ciąży zdarza się to bardzo rzadko. W kolejnej jednak przeciwciała matki mogą niszczyć czerwone krwinki dziecka, a to może doprowadzić do jego anemii.
-stężenie glukozy we krwi. Badanie powtarza się między 24.–28. tygodniem ciąży. Służy wykryciu cukrzycy ciążowej.
badanie odczynu WR z krwi wykrywające kiłę (nieleczona jest groźna dla płodu). Badanie powtarza się pod koniec ciąży.
-badanie cytologiczne (nazywane po prostu cytologią). Pobiera się do niego rozmaz z szyjki macicy. A wykonuje się je po to, by wykryć ewentualne komórki nowotworowe.
-posiew z kanału szyjki macicy. To badanie sprawdzające, czy znajdują się tam szkodliwe dla dziecka bakterie. Powtarza się je pod koniec ciąży. Wtedy to lekarz zleca też badanie z krwi na obecność antygenu HBS, żeby sprawdzić, czy jesteś nosicielką żółtaczki zakaźnej typu B (wtedy zaraz po porodzie podaje się dziecku lek chroniący wątrobę).

c.d. na www.rodzice.pl
źródło: http://www.rodzice.pl, 9.06.2012, autor: Eliza Koźmińska-Sikora, konsultacja: dr n. med. Krzysztof Dynowski, ginekolog
Obrazek
Brunsiaczek

Re: Jakie badania w ciąży?

Postprzez Madzik78 » 13 cze 2012, o 13:37

Hej ja wczoraj odebralam wyniki z glukozy i krzywej cukrowej,zerknijcie okiem czy sa dobre ok?
glukoza 77mg/dl norma 70-110
glukoza sur.1h 100mg/dl(po 75g glukozy)
glukoza sur.2h 107mg/dl(po 75g glukozy)
Obrazek
Madzik78

Kim jestem?: szczesliwa mamusia

Postprzez justyna3003 » 13 cze 2012, o 15:01

dobre dobre :ok
Obrazek

http://aniolekkropeczek.pamietajmy.com.pl/index.php
Kropeczek 7tc (*), Okruszek 5 tc (*), Ziarenko 5 tc (*)
justyna3003

Kim jestem?: Mamą Domisia

Postprzez Mimi » 13 cze 2012, o 16:08

Madzik idealne!!! :banana-dreads:
Obrazek
[url=http://www.suwaczki.com/]Obrazek[/url ]
Mimi

Kim jestem?: Mamusią

Postprzez Madzik78 » 13 cze 2012, o 21:54

Oj to dobrze,bo juz sie balam,ze cos nie tak wyjdzie a drugi raz tego swinstwa juz bym nie wypila :nea
dzieki dziewczyny :)
Obrazek
Madzik78

Postprzez maggie_rice » 14 cze 2012, o 09:48

Madzik78 napisał(a):drugi raz tego swinstwa juz bym nie wypila
ja idę jutro pić, też od razu 75g glukozy; położna kazała mi sobie przynieść połówkę cytryny dla złagodzenia tego mulaka :) i też muszę siedzieć po wypiciu tego świństwa dwie godziny :obscene-hanged:

w poniedziałek idę na badanie usg sprawdzające młodego, tzw. drugie połówkowe - będzie wyglądać dokładnie tak jak to przeprowadzane w 20 tc, znów prywatnie i znów 200 zł zostawię :angry-banghead: z jednej strony nie mogę przeboleć tej kasy, która mogłaby pójść na wyprawkę ale z drugiej boję się o Igora i wolę dmuchać na zimne; muszę w końcu uspokoić te nerwy, a tylko gdy dowiem się, że wszystko ok odsapnę
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne...

Obrazek Obrazek
maggie_rice

Postprzez elusia » 14 cze 2012, o 10:06

Ja do dziś się nadziwić nie mogę, ale ja nie miałam tych badań w ogóle robionych (tych z połykaniem świństwa). :confusion-shrug:
Obrazek
elusia

Kim jestem?: Mamusią Ludzika ;)

Postprzez Madzik78 » 14 cze 2012, o 10:55

elusia w takim razie jestes szczesciara,na prawde ;)
Obrazek
Madzik78

Postprzez Nanien » 14 cze 2012, o 14:14

elusia naprawdę nic przyjemnego;D ja prawie zemdlałam po tym drinku:D
ObrazekObrazek
Nanien

Kim jestem?: Mamusia Olinka :)

Postprzez Lakonia » 21 cze 2012, o 10:59

A ja wzięlam ze sobą na badanie wodę do rozpuszczenia tego g... Tylko woda okazala się za zimna i mi sie to zbryliło <boisie> Ale niestety musiałam wypić i zjeść wszystko, żeby ilość glukozy się zgadzała!!! Dziewczyny... wypić to jeszcze... ale to chrupać... to jest dopiero masakra.
Obrazek
Lakonia

Kim jestem?: Mama Mateuszka

Postprzez pauli266 » 24 wrz 2012, o 10:36

nie wiem czy temamt odpowiedzni ale pytam, pomóżcie bo zielona jestem w temacie krwi, otóż kilka wyników mam podwyższonych:
WCB tys/ul 11,4 norma 3,5-10
NEU% 73,30 norma 40,00-65,00
NEU tys/ul 8,35 norma 1,2-6,00
MCV fl 98 norma 80-97
RDW% 10,8 norma 11,0 - 16,00 (tu akurat trochę mniej)
jak ktoś wie o co chodzi to proszę bardzo jakieś info czy mam sie niepokoić , chyba wykorkuje wyzyta dopiero za tydzien we wtorek :[
Obrazek
pauli266

Kim jestem?: szczęśliwa mamusia

Postprzez Nanien » 24 wrz 2012, o 11:17

Dziewczyny koniecznie badajcie na samym pooczatku toxoplazmoze i cytomegalie
ObrazekObrazek
Nanien

Kim jestem?: Mamusia Olinka :)

Postprzez paulinaziuta07 » 17 wrz 2013, o 10:39

Hej dziewczyny...pomocy! Nie wiem czy pisze w odpowiednim wątku ale miałam ostatnio robione badanie na obecność paciorkowca wynik pozytywny...miała któraś z was? Lekarz mi powiedział że przy porodzie mam powiedzieć o tym i to wystarczy...? Martwię się
Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
paulinaziuta07

Kim jestem?: mamusia Radusia :)

Postprzez kitek » 17 wrz 2013, o 10:58

paulinaziuta07 z tego co pamietam trzeba powiedziec bo na pare godzin przed musza podac antybiotyk. Któras z dziewczyn(chyba tu na forum...Moli??) pisała ze "za szybko" urodziła i nie zdązyli podac... ale czym to grozi to pozniej grozi... <co>
Obrazek
kitek

Kim jestem?: Wiktorkową mamusią:)

Postprzez Atk » 17 wrz 2013, o 19:54

paulinaziuta07 rzeczywiście nasza Moli tak miała jak pamiętam. Mały urodził się z jakimiś komplikacjami, ale wszystko później było w porządku. Nie zdążyli podać. Kurcze, szkoda, że Moli nam z forum zniknęła... Może ma ktoś do niej kontakt to mogłabyś się zgadać?
ObrazekObrazek
lubiła tańczyć, pełna radości tak...
Atk

Powrót do Zdrowie przyszłej mamy